Middagshornet 1091 möh

Middagshornet 1091 möh

Vi hade planer på att bestiga Jönshornet, men det blev i stället en trevlig tur till Middagshornet.

Vi parkerade bilen vid Barstadvik och började vandringen i Molladalen. Det var vått i marken och dimmigt på morgonkvisten. Men när vi närmade oss sjön sprack molnen i sär emellanåt och vi kunde skymta det spetsiga bergstopparna. Det låg en del snö i rännor nedför bergsväggarna och regnet duggat nätt.

Vi kan ana varför den här platsen kallas ”Norges Patagonien”. Vi träffade några norrmän/kvinnor. Ett par killar ska vidare för klättring (Bladet) när det torkat upp lite och tre personer var ute och rastade hunden och skulle ta en fika vid sjön.

Vi fick till oss historien om trollen som blivit förstenade då solen sken på dem, därför finns detta maffiga bergsmassiv.

Verkligen kul att få den här berättelsen och upplevelsen!

Vår plan för dagen fick vi lägga ned då vi tyckte det var för dimmigt att ta oss upp på den toppen vi tänkt. Vi fick en rekommendation från de vi mötte att vandra upp till Middagshornet istället och det var ett superbra tips!

Det blev en rundvandring för oss och en jättehärlig tur. Vi var skönt trötta när vi åter nådde vår bil.